Czy Skarb Państwa jest zagrożeniem dla adopcji blockchain i kryptowalut?
Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych jest większą przeszkodą dla kryptowalut według amerykańskiej senator Cynthii Lummis.
Szwajcarski bank Sygnum nawiązał współpracę z firmą inwestycyjną Artemundi, aby zaoferować współwłasność obrazu Pabla Picassa w formie tokena.
Według raportu Reutersa, Fillette au béret – obraz Picassa o wartości 3,68 miliona dolarów – zostanie tokenizowany i wyemitowany na blockchainie, umożliwiając pewnej liczbie inwestorów częściowe posiadanie cyfrowego dzieła sztuki. Jako token niezbywalny (NFT) udział w dziele Picassa będzie dostępny wyłącznie za pośrednictwem banku Sygnum dla określonych inwestorów – zarówno detalicznych, jak i instytucjonalnych. Zgodnie z raportem, zakup odbędzie się na platformie handlowej SygnEx banku, a transakcje będą odbywać się we frankach szwajcarskich przy użyciu rodzimego stablecoina Sygnum, DCHF.
Javier Lumbreras, współwłaściciel firmy artystycznej Artemundi, podkreślił, że zmiana w kierunku częściowej własności sztuki reprezentowanej na blockchainie stanowi ogromną zmianę w kierunku dostępności w branży. Sztuka, która tradycyjnie była ekskluzywna dla wysokiej klasy kolekcjonerów i inwestorów, otworzy się w wyniku cyfrowej własności, stwierdził:
„Artystyczne, kulturalne obiekty o uniwersalnym uroku, kiedyś zarezerwowane dla elitarnej grupy kolekcjonerów lub muzeów, mogą być teraz bezpiecznie i bezpośrednio posiadane bez obciążenia wysokimi barierami wejścia. Rynek sztuki jest absurdalnie nieprzejrzysty i nieefektywny, ale te cechy wkrótce staną się reliktami minionej epoki.”
Zarówno firma artystyczna, jak i bank zauważyły, że jest to również pierwszy raz, kiedy będzie miała miejsce częściowa własność, i to na zasadach publicznych:
„Oznacza to, że po raz pierwszy prawa własności do Picassa, lub jakiegokolwiek dzieła sztuki, są transmitowane na publiczny blockchain przez regulowany bank. „
Może to być pierwsza publiczna transmisja Picassa, ale nie jest to pierwszy Picasso, który ma rozmowy o tokenizacji. Na początku tego roku Sotheby ogłosiło plany wystawienia na aukcji Le peintre et son modèle
wraz z dziełem jako NFT. projekt ostatecznie upadł i sprzedano tylko fizyczne dzieło sztuki, bez wersji cyfrowej. W zeszłym miesiącu jednak, odbitka Picassa została spalona w celu wypuszczenia na rynek „The Burned Picasso”, jako monety NFT przedstawiającej to dzieło. Warto zaznaczyć, że była to limitowana edycja podpisanego druku, a nie oryginalne dzieło sztuki, które stanęło w płomieniach. Kolektyw artystyczny opublikował filmik z palenia odbitki i powstałego w ten sposób dzieła sztuki.
Obejrzyj https://t.co/zyMZyjdVC8 – The Burned Picasso (@burnedpicasso) 15 lipca 2021 r
Przyjęcie CBD rośnie: Według badania MFW, 110 krajów na świecie jest w jakiejś formie testowania waluty cyfrowej banku centralnego.
Ponieważ rządy takie jak Chiny dążą do zakazania Bitcoin, kryptowaluta wydaje się generować większe zainteresowanie i większą adopcję.